Blog

Windows 10 jest już dostępny2015-07-30 17:20 | Snycerz

Czy aktualizacja do Windows 10 jest darmowa?

Najnowsza wersja systemu operacyjnego firmy Microsoft jest już dostępna. Windows 10 wprowadza rewolucyjną zmianę względem starszych wersji. Aktualizacja jest całkowicie darmowa dla wszystkich posiadaczy Windows 7, 8 oraz 8.1. Istnieje tylko jedno ograniczenie - aktualizacja jest darmowa przez rok od daty wydania Windows 10 (czyli od dnia 2015-07-30).

Windows 10

Jakie zmiany i nowości oferuje Windows 10?

Oprócz wspomnianej wyżej darmowej aktualizacji również po raz pierwszy w historii pojawi się możliwość zakupu Windows, którego instalator znajduje się na pamięci flash. Jest to ukłon w stronę użytkowników urządzeń, które nie posiadają napędów optycznych.
Z widocznych elementów największym zmianom zostało poddane Menu Start. Obecnie najbardziej przypomina ono lubiane i znane menu z Windows 7, zostało ono jednak wzbogacone o kafle z Windows 8. Drugim istotnym usprawnieniem względem wersji 8 jest możliwość uruchamiania w oknie aplikacji Modern.
Wirtualne pulpity to funkcjonalność, którą od dawna mogli cieszyć się użytkownicy systemów Linux. Od teraz użytkownicy Windows również otrzymają taką możliwość.
Kolejną istotną zmianą jest porzucenie przeglądarki Internet Explorer na rzecz nowej przeglądarki noszącej nazwę: Microsoft Edge.
Nowy system wprowadza również nowości w dziedzinie związanej z grami komputerowymi. Pierwszą z nich jest DirectX 12, który daje nadzieję na wyraźną poprawę wydajności w grach. Drugą jest możliwość strumieniowania gier z Xbox One na PC, oraz możliwość komunikowania się z graczami korzystającymi z sieci Xbox Live.

Jakie wymagana sprzętowe posiada Windows 10?

 

  • Procesor: 1GHz,
  • Pamięć RAM: odpowiednio dla wersji 32 bit - 1GB, oraz dla wersji 64 bit - 2GB,
  • Ilość miejsca na dysku: odpowiednio dla wersji 32 bit - 16GB, oraz dla wersji 64 bit - 20GB,
  • Karta graficzna: zgodna z DirectX 9 lub nowsza,
  • Ekran o rozdzielczości minimum: 800x600

Czy warto wykonać już aktualizację do Windows 10?

Naszym zdaniem warto poczekać z aktualizacją. Microsoft przyłożył dużo uwagi do testowania nowego systemu. Jednak należy liczyć się pojawieniem problemów wieku dziecięcego. Wyłapanie przed premierą wszystkich błędów oraz możliwych konfliktów sprzętowych w tak rozbudowanym programie jak system operacyjny - często jest po prostu niemożliwe. Zalecamy więc, ze spokojem, poczekać na pojawienie się pierwszych poprawek, oraz zapewne kolejnych usprawnień. Obecnie jedną z wyczekiwanych zmian jest możliwość kontrolowania lub po prostu wyłączenia aktualizacji automatycznych. W akapicie dotyczącym nowości systemu swoje miejsce powinna znaleźć Cortana (asystentka głosowa). Niestety Cortana nie wspiera jeszcze języka polskiego i nie jest dostępna w naszym regionie.